본문으로 이동
  • ICMS 2019
  • The 5th International Conference on Molecular Simulation
  • November 3-6, 2019 / Lotte Hotel Jeju, Korea

Program

Important Dates
Abstract Submission
March 1 ~ August 9, 2019
Acceptance Notification
August 30, 2019
Early Registration
~ September 30
Final Program Announcement
October 4, 2019
Sign Up Log In

Program at a Glance

Program at a glance

무제 문서
  Nov. 3 Nov. 4 Nov. 5 Nov. 6
Sunday Monday Tuesday Wednesday
8:30~9:00     Opening Ceremony    
9:00~9:20 Plenary Session
1-2
(9:00~10:20)
Plenary Session
5-6
(9:00~10:20)
Plenary Session
9-10
(9:00~10:20)
9:20~9:40
9:40~10:00
9:40~10:20
10:20~10:40 Break (20) Break (20) Break (20)
10:40~11:00 Program 1
(10:40~12:10)
Program 3
(10:40~12:10)
Program 6
(10:40~12:10)
11:00~11:20
11:20~11:40
11:40~12:10
12:10~13:30 Lunch
(12:10~13:30)
Lunch
(12:10~13:30)
Lunch
(12:10~13:30)
13:30~13:50 Program 2
(13:30~15:40)
Plenary Session
7-8
(13:30~14:50)
Program 7
(13:30~14:30)
13:50~14:10
14:10~14:30 Tour
14:30~14:50 Break (20)
14:50~15:10 Break (20) Program 8
(14:50~15:50)
15:10~15:30 Program 4
(15:10~16:40)
15:30~15:40
15:40~16:10 Break (30) Closing
16:10~16:30 Plenary Session 3-4
(16:10~17:30)
          
16:30~16:50 Registration
(16:30~)
Break (20)
16:50~17:10   Program 5
(17:00~18:10)
17:10~17:30
17:30~18:00 Break (30)
18:00~18:30 Welcome Reception
(18:00~20:00)
Poster PT
(18:00~20:00)
Break (20)
18:30~19:00 Banquet
(18:30~20:30) 
19:00~19:30
19:30~20:00
20:00~20:30      

※ The above schedule is subject to change due to a multitude of factors.

TOP

November 4 (Mon.), 2019M

Time/Room Emerald Room Crystal Ballroom #1 Ruby Room Pearl Room Charlotte Room
8:30~9:00 Opening
9:00~9:20 [Plenary Session 1]
William A. Goddard III
9:20~9:40
9:40~10:00 [Plenary Session 2]
Mattias Scheffler
10:00~10:20
10:20~10:40 Break
10:40~11:10 T01. Theory & Methodology T02. Big data & Machine-learning T03. Soft Matter T04. Solids & Nanotechnology T05. Biological and Bio-inspired Systems
INV Shiang-Tai Lin KN Alexandre Tkatchenko KN Arun Yethiraj KN Jianwen Jiang KN Sihyun Ham
11:10~11:30 INV Kenta Hongo INV Olexandr Isayev INV Wei Han INV De-en Jiang INV Ricky B. Nellas
11:30~11:50 INV Mathew D. Halls INV Takuji Oda INV Jaeup U. Kim INV Sang Kyu Kwak INV Hui-Hsu Gavin Tsai
11:50~12:10 Xiaoxia Li Wonseok Jeong Susumu Okazaki Marc MEUNIER Shelley Barfoot
12:10~12:30 Lunch
12:30~13:00
13:00~13:30
13:30~14:00 KN Chris Chipot KN Yousung Jung KN Changbong Hyeon KN Yafang Guo KN Xuhui Huang
14:00~14:20 KN Ryo Akiyama INV Johannes Hachmann INV Kazushi Fujimoto INV Seunghwa Ryu INV Wataru Shinoda
14:20~14:40 INV Jaewoon Jung INV Yongjin Lee INV S. H. Ebrahimnazhad Rahbari INV Masae Takahashi INV Christopher Snow
14:40~15:00 INV Francois Dehez  Hyun Woo Kim Minsub Han Won-Seok Ko Sangjae Seo
15:00~15:20 INV Juyong Lee SEONGOK RYU Naoya Tomoshige Eun-Ae Choi Dharmedra Kumar Yadav
15:20~15:40 Alan Mark Sotaro Fuchigami Qisong Xu Jie Liu Wook Lee
15:40~16:10 Break
16:10~16:30 [Plenary Session 3]
Claudia Draxl
16:30~16:50
16:50~17:10 [Plenary Session 4]
Yuko Okamoto
17:10~17:30
17:30~18:00 Break
18:00~20:00 Poster Session and Reception: Crystal Ballroom #3

November 5 (Tue.), 2019

Time/Room Emerald Room Crystal Ballroom #1 Ruby Room Pearl Room Charlotte Room
8:30~9:00 Registration Open
9:00~9:20  
9:20~9:40
9:40~10:00 [Plenary Session 6]
George Em Karniadakis
10:00~10:20
10:20~10:40 Break
10:40~11:10 T01. Theory & Methodology T02. Big data & Machine-learning T03. Soft Matter T04. Solids & Nanotechnology T05. Biological and Bio-inspired Systems
INV Jer-Lai Kuo KN Michele Ceriotti KN Yaroslava G. Yingling KN Byeong-Joo Lee KN Yuan-Chung Cheng
11:10~11:30 INV Ding Pan INV Satoshi Watanabe INV Santosh Mogurampally INV Mu-Jeng Cheng INV Hyun Woo Kim
11:30~11:50 INV Mariachiara Pastore INV Seungwu Han INV Jun Soo Kim INV Jeong Woo Han INV Yi Zhao
11:50~12:10 Hiroshi Watanabe Matthew T. Curnan Takeshi Kawasaki Sandip Khan  
12:10~12:30 Lunch
12:30~13:00
13:00~13:30
13:30~13:50 [Plenary Session 7]
Kwang Soo Kim
13:50~14:10
14:10~14:30 [Plenary Session 8]
Huai Sun
14:30~14:50
14:50~15:10 Break
15:10~15:40 KN Ikuya Kinefuchi KN Koji Tsuda KN Nobuyuki Matubayasi KN Aiichiro Nakano KN Wan-Zhen Liang
15:40~16:00 KN Jhih-Wei Chu INV In-Ho Lee INV YongSeok Jho INV Peter Broqvist INV Hyonseok Hwang
16:00~16:20 INV Kang Kim INV Jianfeng Pei HUA YANG INV Byung-Hyun Kim Young Min Rhee
16:20~16:40 INV Ming-Kang Brad Tsai Jaechang Lim   Xiaowei Li Maryam Azimzadeh Irani
16:40~17:00 Break
17:00~17:30 KN Seung Soon Jang KN Hyunju Chang INV Govardhan Reddy KN Yunhee Jang KN Shigehiko Hayashi
17:30~17:50 INV Ding-yi Pan INV Zachary Ulissi INV Su-mi Hur Wei Wei INV Yi Wang
17:50~18:10 Jaehyeok Jin Donghun Kim Changwon Choi Chunxing Ren  
18:10~18:30 Break
18:30~19:30 Banquet
19:30~20:30

November 6 (Wed.), 2019

Time/Room Emerald Room Crystal Ballroom #1 Ruby Room Pearl Room Charlotte Room
8:30~9:00 Registration Open
9:00~9:20 [Plenary Session 9]
Yoshitaka Tanimura
9:20~9:40
9:40~10:00 [Plenary Session 10]
Kersti Hermansson
10:00~10:20
10:20~10:40 Break
10:40~11:10 T01. Theory & Methodology T02. Big data & Machine-learning T03. Soft Matter T04. Solids & Nanotechnology T05. Biological and Bio-inspired Systems
KN YounJoon Jung INV Dario Rocca INV Seok Joon Kwon INV Sebastien Lebegue KN Jaeyoung Sung
11:10~11:30 INV Hyung-Kyu Lim INV Yasuhiro Ikabata Lin Wang INV Yong-Hoon Kim INV Yuji Sugita
11:30~11:50 Anton Raskovalov Seoin Back Go Watanabe Jayant Singh O-chul Lee
11:50~12:10 Chang Yun Son Heeyuen Koh Minhwan Lee Chanwook Park  
12:10~12:30 Lunch
12:30~13:00
13:00~13:30
13:30~13:50 Tao Cheng INV Joo-Hyoung Lee INV Yeng-Long Chen Min-Cheol Kim INV Chin-hui Yu
13:50~14:10 Stefan Ringe Hiroshi Mizuseki Masae Takahashi Tangui Le Bahers Elise Dumont
14:10~14:30 Tingting Zhang Seunghun Jang   Kunok Chang Zhongjin He
14:30~14:50 Break
14:50~15:10 Arya Das INV Seung-Cheol Lee INV Ying-Lung Steve TSE Wei Li INV Lizhe Zhu
15:10~15:30 Ravinda Gunaratne Juhwan Noh Hitoshi Washizu Wan Wei Sungmin Joo
15:30~15:50   Samuel Boateng Chongyong Nam Yao Qin  
15:50~16:10 Closing

TOP

Term of Use Privacy Policy
ICMS 2019 Secretariat
Tel : +82-2-573-6207 Fax : +82-2-573-6208E-Mail : secretariat@icms2019.org
Host Organization: Korean Institute of Metals and Materials ((사)대한금속재료학회) Name of representative: Sung-Joon Kim (김성준) Registration No. 120-82-04081
Address: KIM Bldg. 6th Fl., 38, Seocho-daero 56-gil, Seocho-gu, Seoul
Copyright © International Conference on Molecular Simulation (ICMS 2019)". Website development and maintenance: "EXPEDITION". All Rights Reserved.